Ekologian ja evoluutiobiologian perusteet, 3 op

Opintojakso suoritetaan kevätkauden aikana. Opintosisältöön voi tulla muutoksia ja aikataulu julkaistaan myöhemmin.

Sisältö: Populaatioekologia, yhteisöekologia, suojelubiologia

Osaamistavoitteet: Opiskelija tuntee ekologian peruskäsitteet, hallitsee populaatioekologian ja yhteisöekologian perusteet. Opintojakso kehittää seuraavia geneerisiä taitoja: kestävyys ja vastuullisuus, kriittinen ajattelu.

Suoritustavat: Luennot 18 h ja itseopiskelu 61 h. Tentti 2 h.

Toteutustavat: Lähiopetus mutta luentoja voi seurata myös etänä ja ne tallennetaan. Verkkotentti Moodlessa.

Oppimateriaalit: Luentodiat sekä Campbell N.A., Reece J.B. Biology, 7th ed., Pearson Education Inc. 2005 tai uudempi. Kappaleet: An Overview of Ecology, Populations and Life History Traits, Biodiversity and Communities, Conservation and Global Ecology

Kohderyhmä: Ympäristötieteistä, biologiasta ja biotieteistä kiinnostuneille sekä sivuaineopinnoiksi. Alan tutkimus- ja asiantuntijatehtävissä sekä yrityksissä toimiville, alan opetustehtävissä oleville/kiinnostuneille.

Kurssimaksu: 57 €, josta kesäyliopiston koulutusmaksu 21 € (maksetaan kesäyliopiston ilmoittautumisen yhteydessä) ja UEF:n osuus 36 € (maksetaan UEF:n ilmoittautumisen yhteydessä). Kesäyliopistosta lähetetään ohjeet UEF:n Peppi-opintojärjestelmään ilmoittautumiseen sähköpostitse ennen kokonaisuuden/opintojakson alkua. Ota yhteyttä kesäyliopiston asiakaspalveluun, jos et saa viestiä. Muistathan tarkistaa myös roskapostin. Opinto-oikeusaika on opintojakson toteutusajan mukainen. Käytännössä opintojakso on mahdollista suorittaa vain sen järjestämisajankohtana. Opiskelijalla on oikeus osallistua Helsingin seudun kesäyliopiston järjestämään opetukseen vain sen lukuvuoden osalta, jolloin on ilmoittautunut. Jos opiskelija tahtoo osallistua kesäyliopiston järjestämään opetukseen jonain muuna vuonna, hänen tulee maksaa kesäyliopiston perimä osuus kurssimaksusta. Jos UEF:n opinto-oikeusaika on päättynyt, opiskelijan tulee maksaa koko kurssimaksu.