Haluatko tutustua omaan ympäristöösi piirtämällä?
Tällä kurssilla sukellat urban sketchingin kiehtovaan maailmaan! Urban sketching eli kaupunkipiirtäminen on kuvan tekemistä paikan päällä. Kun pakkaat piirustusvälineet ja luonnoskirjan reppuun, saat syvällisemmän kokemuksen paikasta, arkkitehtuurista ja kaupunkikulttuurista.
Aikataulu: 8.6.-23.6.2027 ti ja ke klo 17.00-19.30
Opetusmuoto: Kurssi toteutetaan lähiopetuksena, ja teemme myös luonnosteluretkiä lähialueen kohteisiin.
Kurssin sisältö: Opit tallentamaan kaupungin tunnelma viivalla, varjolla ja värillä! Kurssilla teemme kuvaa, jonka lähtökohtana on havainto, mutta rakennamme siitä oman tulkintamme. Saat käyttöösi työkaluja, joilla kaupunkitilan visuaalisen informaation haltuunotto tuntuu helpommalta. Kurssi rohkaisee tutkimaan silmän ja käden yhteistyötä, löytämään uusia keinoja omaan ilmaisuun ja katsomisen tapaan, sekä kehittymään havainnoinnissa ja kuvasommittelussa.
Lämmittelyharjoitusten ja demojen avulla harjoittelemme:
- Viivan ja tekstuurin käyttöä
- Valon, varjon ja massan hahmottamista
- Rajattua väripalettia ja väriperspektiiviä
- Kuvan sommittelua ja luettavuutta
- Eri välineitä ja tekniikoita lyijykynäluonnoksesta aina sekatekniikkaan asti
Kurssin aikana teemme myös luonnosteluretkiä lähialueen kohteisiin, joissa pääset soveltamaan opittua käytännössä. Kurssilla tutustutaan monipuolisesti piirtämisen tekniikoihin ja välineisiin lyijykynistä ja tusseista vesiväreihin ja sekatekniikkaan. Opit rakentamaan kuvaa havainnosta käsin, mutta löydät samalla oman tulkintasi ja ilmaisusi.
Kurssin käytyäsi:
- tunnet kaupunkipiirtäjän työvälineitä ja tekniikoita, sekä osaat soveltaa niitä omaan työskentelyysi
- ymmärrät kuvanrakentamisen ja tilan hahmottamisen keskeisiä periaatteita
Ennen kaikkea opit piirtämisen vapautta: miten tulkitset havaintoa omalla tyylilläsi ilman paineita täydellisyydestä.
Välineet ja materiaalit
Kurssille tarvitset vähintään (hankittava itse):
- 2B–6B-lyijykyniä, kumin ja terottimen
- A4 tai A3 akvarelli- tai piirustuslehtiön, 200-300 g/m2
- Vedenkestäviä huopa- tai tussikyniä 2-3 eri paksuutta, esim. 0.1, 0.5, 1
- Värikyniä (puuvärejä) ainakin muutamaa eri väriä
- Vesivärejä, akvarellisiveltimiä, vesikupin ja pienen rätin tai pyyhkeen
- Eri värisiä huopakyniä ja tusseja
- Maalarinteippiä
Muita suositeltavia materiaaleja (hankittava itse):
- Suttupaperia
- Vesiliukoisia värikyniä eli akvarellikyniä
- Alkoholipohjaisia tusseja, esim. Copic, Promarker
- Akryylitusseja, esim. Posca, Amsterdam
- Väriliituja, esim. öljypastelliliidut
- Guassi- tai akryylivärejä
- Nestemäistä tussia tai mustetta ja piirtimen
Kenelle kurssi sopii?
Kurssi on suunnattu kaikille, jotka haluavat kehittää piirtämisen ja havainnoinnin taitojaan – olit sitten aloitteleva luonnostelija tai jo kokenut harrastaja. Kurssi sopii kaupunkipiirtämistä vasta harkitseville ja sitä jo harrastaville. Katso myös muut taide- ja kuvataidekurssimme ja ilmoittaudu mukaan!
Opetuskieli: suomi
- Ti 08.06.2027 17:00-19:30 Lähiopetus (paikka ilmoitetaan myöhemmin)
- Ke 09.06.2027 17:00-19:30 Lähiopetus (paikka ilmoitetaan myöhemmin)
- Ti 15.06.2027 17:00-19:30 Lähiopetus (paikka ilmoitetaan myöhemmin)
- Ke 16.06.2027 17:00-19:30 Lähiopetus (paikka ilmoitetaan myöhemmin)
- Ti 22.06.2027 17:00-19:30 Lähiopetus (paikka ilmoitetaan myöhemmin)
- Ke 23.06.2027 17:00-19:30 Lähiopetus (paikka ilmoitetaan myöhemmin)